Meble techniczne. Jak wypływają na wydajność pracowników?
W dobie mocno rozwiniętej komputeryzacji większości branż wiele firm potrzebuje zaawansowanych, ergonomicznych stanowisk pracy. Przykładem mogą być centra monitoringu, w których ochrona musi obserwować obraz z kilku kamer naraz, czy różnego rodzaju sterownie, gdzie operator kontroluje kilkanaście parametrów.
Zwykle meble biurowe nie sprawdzają się w tej sytuacji. Stanowisko pracy wymaga takich rozwiązań jak montaż kilku monitorów, konsol, pulpitów, minidystrybutorów i wielu innych specjalistycznych narzędzi. Dzięki nim pracownicy stają się wydajniejsi, a ponosi mniej strat. Dlaczego tak się dzieje?
Skupienie uwagi
Meble techniczne umożliwiają wykonywanie obowiązków w jednym miejscu. Pracownik nie musi rozpraszać swojej uwagi i zerkać w inne miejsca, może być całkowicie skupiony na tym, co dzieje się wokół niego. To eliminuje ryzyko przeoczenia jakiegoś zdarzenia, które mogłoby mieć negatywny wpływ na działalność firmy.
Oszczędność czasu
Pracownik, który korzysta z ergonomicznych mebli technicznych, nie marnuje też czasu na przemieszczanie się po biurze, aby zdobyć interesujące go dane. Do wszystkich ma dostęp dosłownie w zasięgu ręki, swoje obowiązki może więc wykonywać szybciej i staje się bardziej wydajny.
Wygoda podczas pracy
Pracownikom przy dobrze skonfigurowanych meblach technicznych pracuje się komfortowo i wygodnie. Mogą oni oddać się pracy, nie rozprasza ich ból pleców czy strzykanie w stawach. Komfortowe, dobrze wyglądające i ergonomiczne meble mają ogromny wpływ na nastawienie pracownika do wykonywania swoich obowiązków. Pracodawca nie ma dzięki nim również problemów z kontrolami BHP.
Zdrowie pracowników
Nieergonomiczne meble mogą powodować poważne bóle, a nawet urazy u pracowników. To sprawia, że chodzą oni na zwolnienia, co przekłada się na straty dla firmy. Ergonomiczne meble techniczne, zapobiegają takim zdarzeniom i tworzą przyjazne dla zdrowia środowisko pracy. Tworząc ergonomiczne stanowisko pracy, pracodawca może też uchronić się od potencjalnych roszczeń pracowników, którzy doznają uszczerbku na zdrowiu.