Szafy RACK. Czym się charakteryzują?
Szafy RACK nazywane są inaczej szafami teleinformatycznymi lub szafami serwerowymi. Definicja pojęcia obejmuje szeroką grupę produktów, zaliczanych do sektora obudów elektronicznych i opartych na konstrukcji stelażowej. To urządzenia przemysłowe, wykorzystywane do organizacji przestrzeni dla sprzętów IT.
Służą do przechowywania serwerów, urządzeń sieciowych, generatorów zasilania UPS czy switchów. Szafy RACK to integralne wyposażenie każdego centrum danych i wszystkich serwerowni. Ich zadaniem jest zabezpieczenie sprzętu i zagwarantowanie mu stabilnego funkcjonowania.
Kilka słów o szafach RACK
Szafy serwerowe i inne typy szaf RACK muszą obligatoryjnie spełniać standardy konstrukcyjne, określone normą EIA-310-D. Oznacza to, że ich parametry są zestandaryzowane. Samo określenie rack wskazuje na charakterystyczny typ obudowy ze specyficznym systemem mocowania, opartym na dwóch lub trzech parach belek rackowych. Wykorzystywane są one nie tylko w branży informatycznej, ale również w przemyśle i energetyce. Odbiorcami szaf RACK są także urzędy, instytucje publiczne, laboratoria, studia nagrań, centra monitoringu czy szkoły. Szafy serwerowe mogą być stojące lub wiszące i posiadają zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych. Na rynku dostępne są w dwóch kolorach – czarnym oraz jasnoszarym.
Producenci szaf RACK często oferują wykonawstwo modeli niestandardowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Szafy RACK najczęściej wykonywane są z blachy stalowej i muszą zostać wyposażone w sprawny system wentylacyjny, którego głównym elementem są perforowane drzwi lub panele wentylacyjne. System chłodzenia może być również zamknięty i wówczas określa się go terminem InRack. Mocowanie szafy RACK wymaga zastosowania specjalistycznego osprzętu, w skład którego wchodzą między innymi profile, szyny, prowadnice czy przepusty kablowe. Szafy RACK ustawiane są w naprzemiennych rzędach (przód i tył), bokami do siebie. W szafie montuje się najpierw komponenty aktywne sieci, a potem pasywne.
Najważniejsze standardy dla szaf RACK
Najważniejszymi standardami EIA są wysokość oraz szerokość szafy. Standardowa szerokość montażowa szaf RACK to 19”, czyli 48.26 centymetrów. Wartość ta określa maksymalny rozstaw belek rackowych. Na rynku dostępne są również urządzenia, których szerokość montażowa wynosi 10” lub 24”, jednak spotka się je dużo rzadziej i przystosowane są do obsługi urządzeń IBM. Obok szerokości montażowej, czyli wewnętrznej można także podać szerokość zewnętrzną, która wynosi standardowo 60 cm lub 80 cm. Szafy RACK to systemy modułowe, co oznacza, że komponowane są z kilku identycznych konstrukcyjnie jednostek. Wysokość montażową (wewnętrzną) modułu i całej szafy podaje się w jednostkach długości U, wykorzystywanych w przemyśle komputerowym i elektronicznym. Wartość 1U jest równoznaczna z wysokością 1 slotu. Czyli ilość unitów określa ilość slotów, które zmieszczą się w pojedynczym module. Standardowe wysokości szaf to 12U – 47U. Pamiętajmy, że wysokość modułów nie jest tożsama z wysokością gabarytową, czyli zewnętrzną!
Istotnym parametrem szaf RACK jest również ich głębokość. W tym wypadku również należy pamiętać o rozróżnieniu na głębokość gabarytową oraz montażową. Tylko wartość drugiego parametru określa na jakiej głębokości będzie możliwe zamontowanie szafy. Przyjmuje się, że od głębokości gabarytowej trzeba zazwyczaj odjąć 15-20 centymetrów oraz szerokość na osprzęt.